YENİ ADLİ YIL VE YENİ YAPILAN MARMARAEREĞLİSİ ADLİYESİ AÇILIŞ TÖRENİ
  07.09.2020

  MARMARAEREĞLİSİ ADLİYESİ AÇILIŞ KONUŞMASI

  Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız, Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, sayın Belediye Başkanlarım, Başsavcılarım, Hakim-Savcı meslektaşlarım, Baro Başkanım, Kolluk Kuvvetlerimizin kıymetli amirleri, Adliyelerimizin fedakar çalışanları, Basın mensupları, çok kıymetli misafirler.

  2020-2021 Adli Yıl ve yeni yapılan adliye açılışı törenine hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Türkiye Cumhuriyetinin asıl sahibi Türk milletidir. Vatan savunmasında canlarını feda eden mekânları cennet olan şehitlerimizi ve gazilerimizi, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve şükranla anıyoruz.

  Malazgirt’in, Çanakkale’nin, Kurtuluş Savaşının, Dumlupınar’ın ve son yıllardaki terörle mücadelenin sayısız destanlarını yazan kahramanların hikâyeleri ile büyüyen gençlerimiz 15 Temmuz’da kendi destanlarını yazan kahramanların hikâyeleri ile büyüyen gençlerimiz 15 Temmuz’da kendi destanını yazdı. Daha önceki tarihlerde kalan destanları Türk halkı bizzat 15 Temmuz’da yaşadı ve yazdı. Bizler 80 milyon ile tek milletiz, tek bayrağımız ve tek vatanımız var ve tek devletimiz var.

  Temizlik, maske ve mesafe kuralları dâhilinde Korona virüs salgını sonucunda devletimizin vatandaşına yaklaşımı, vatandaşın ücretsiz şekilde sağlık hizmetinden yararlanması, ülkemizin doksanı aşkın ülkeye tıbbi malzeme göndermesi, ayrıca son zamanlarda Akçenizdeki tarihten gelen hâkimiyetimiz bizleri gururlandırıyor.

  Türk milleti adına, yargılama yetkisine sahip yargının hukuk devletinin vazgeçilmezi olduğu, gücünü anayasa, yasalar ve uluslar arası sözleşmeden alan bağımsız yargının, hukuk devletinde yasama ve yürütme ile eşit mesafede olduğu, hepimiz tarafından bilinen “Adalet mülkün temelidir” Sözüyle de önemli bir gerçektir. Hiçbir meslek grubunun kanunlar önünde bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Bununla ilgili düzenlemeleri yapmak her zaman yasamanın görevi ve yetkisindedir.

  Değerli konuklar, kıymetli meslektaşlar, gecikmiş adalet, adalet değildir deriz. Adalet mülkün temelidir. Hızla gelişen teknoloji ve türeyen suç tiplerine karşı donanımlı ve hazırlıklı olmamız gerekiyor. Uluslar arası siber suçları ve dolandırıcılık suçları tüm dünyayı tehdit eder vaziyettedir. 13-14 yaşındaki genç hackerler 10 sene sonraki bu suçların baş aktörleri olabilir. Onun için devlet olarak gerekli önlemler yanında gerekli eğitimleri hâkim, savcı, kolluk kuvvetleri ve adliye çalışanlarına verme zorunluluğumuz bulunmaktadır.

  2019 Ekim ayı Marmara depremi sonucunda hasar gören adliye binası ile ilgili Adalet Bakanlığımız ve Tekirdağ Valimiz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde hazır bina arayışına girişmiş olduk. Ancak bilgede adliye olabilecek nitelikte be büyüklükte uygun bir yer bulamadık. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa ŞENTOP hocamızın ve Tekirdağ Valimizin gayretleri sonucunda çalışkan, mütevazı ve kibar Marmaraereğlisi Belediye Başkanımız Hikmet ATA ve değerli meclis üyelerimizin desteğiyle pandamı döneminde, zor şartlarda, kıt imkânlarla, iki katlı çelik yapılı, 1000 m2’li, 26 odalı, yeterli duruşma salonu ve mahkeme kalemleri odası, bay-bayan mescit, çevre düzenlemesi yapılmış, depreme dayanıklı binamız Belediyemiz tarafından yapılıp, Meclis kararıyla kullanımı Adliyemize devredilmiştir. Adalet Bakanlığımızın taşınma ve UYAP altyapısını kurmasıyla Adliyemiz faaliyetine başlamıştır. Bunun yanında uzun yıllardır il ve yargı sınırları farklı olan Marmaraereğlisi’nin de aynı şekilde sayın başkanımızın büyük gayreti sonucu 01.09.2020 tarihi itibariyle Tekirdağ Adliyesine bağlanmıştır. Bu konuda emeği geçen tüm devlet büyüklerimize, seçilmiş ve atanmış amirlere, çalışanlara ayrıca teşekkür eder, yeni adli yılın ve yeni adalet sarayımızın hayırlı olmasını diliyorum.

  NİHAT DEMİR
  SİLİVRİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI
  04/09/2020

  Adres

  Alibey Mah. Turgut Özal Bulvarı. No: 32-34 Silivri/İstanbul

  Telefon

  0(212) 728 22 20

  E-Posta

  silivricbsisaretadalet.gov.tr